covid19

ADALET BİRLİK PARTİSİ YAZILIM EKİBİ OLARAK, CORONA VİRÜSÜ TESPİT EDECEK YAZILIM İÇİN KOLLARI SIVADIK.

DİJİTAL ORTAMDA CORONA VİRÜSÜ TAKİP SİSTEMİ Bu bilgilendirme broşürü ülkemize ulaşan Corona virüsüne ve bundan sonraki oluşabilecek salgınlara karşı önlem niteliğinde çözüm önerilerini içermektedir. Konu detaylarını özetle anlatmak ve kolay anlaşılması açısından kısa ve net bilgilerle hazırladık.

Corona virüsü vaka takip önlemleri:

Bilindiği üzere Corona virüsüsün pozitif çıktığı vakalarda, en önemli unsur salgını zinciri kırmak açısından, pozitif sonuçlu kişilerin bulundukları ve temas ettikleri kişileri bulmak ve o kişileri gözetim, karantina gibi önlemler ile gözlem altına almaktır. Bunun için basından öğrendiğim kadarıyla kişiye temas ettiği kişiler, bulunduğu ortamlar sorulmaktadır, bu doğru bir yöntemdir fakat bu yöntemi dahada geliştirerek bir dijital zincir oluşturarak virüsün yayılma haritası ve yayılma olasılığı olan bölgeler kişiler tespit edile bilinir. Bu virüsün hayatımızdaki en büyük yaptığı değişim bizi dijitalleşmeye, evden çalışmaya yönlendirmesi ve bizi sosyalleştirmekten uzak bir duruma getirmesidir. Bu durumun en büyük nedeni virüsün yayılma hızına karşı yeterli önlem alamamamız ve virüs geçmişi olan kişileri takip edememizdir. Konunun acil olması sebebi ile bu virüsün yayılmasının önüne hızlı bir şekilde geçebilmek için çözüm önerilerimi ve ileride bu şekilde başka vakalar olduğunda gerekli alt yapı sistemimizin hazır olmasını sağlamayı amaçlamaktayız.

Acil Yapılması Gerekenler ve Nedenleri

1-) Virüsün bulaştığı ilk kişinin Cep telefonu numara bilgileri ve imi bilgileri alınarak, ilgili GSM operatörlerine kişinin cep telefonunun hangi pop noktalarında sinyal verdiği tespit edilinebilinir. Böylece kişinin hangi bölgelerde olduğu tespit edilinebilinir.

2-) Kişinin GSM aramaları ve mesajlaşmaları takip edilerek ilgili aradığı numaralara ulaşılarak kişinin o kişilerle fiziksel iletişimi olup olmadığı sorula bilinir.

3-) Kişinin telefon görüşme ve mesaj sıklığı denetlenerek kişinin rahatsızlığının ne zaman artmaya başladığı konusunda fikir oluşturula bilinir. Normal şartlarda standart günlük görüşmeleri olan birisi rahatsızlığı ilerleyince telefon görüşmelerini ve mesajlaşmayı azaltacak duruma gelecektir analiz bu şekilde yapıla bilinir.

4-) Virüsün yayılma sıklığını en kolay akıllı telefon kullanıcısı ve aktif internet kullanıcısı olan kişilerdeki veriler sayesinde öğrenebiliriz. Ülkemizdeki kullanıcı kitlesini göz önüne aldığımızda 15- 50 yaş aralığında sosyal medya kullanımı aktif durumdadır. Peki, burada ilgili tespiti nasıl yapabiliriz Kısa bir örnekle açıklamak istiyorum. Kişi virüse maruz kaldı ve rahatsızlanarak hastaneye geldi, tabi bu kişinin şikâyetleri virüsü aldıktan sonra bünyesine göre 2 gün sonunda veya 10 gün sonunda hastaneye gelebilir. Burada en önemli olay bu kişinin virüsü kaptıktan sonra hastaneye gelene kadar kiminle irtibatta olduğunu bulmaktır. Kişi akıllı bir telefon kullanıyorsa ve belirtilen yaş aralığındaysa ilgili kişinin sosyal medya hesapları  (facebook, twiter, instagram, google, map uygulamaları vb. gibi uygulamaların kullanıcı adı kişiden talep edilir. Bu talep alındıktan sonra ilgili sosyal medya şirketleri ile iletişime geçilerek kullanıcı bilgileri ilgili kuruluşlara iletilerek bu kişinin konum geçmişi ilgili kişilerden talep

edilinebilinir. Ayrıca apple, google, yandex gibi kuruluşlara da ilgili talepler iletilerek kişinin konum geçmişine ulaşma şansımız  olabilir.

5-) diğer bir hususta artık yeni akıllı telefonlardaki bir özellik olan yer bildirimli fotolardır. Örnek iphone marka bir telefonda fotoğraf çektiğinizde konumunuzu kayıt etmektedir. İlgili kişinin telefonu alınarak gerekli fotoğraf incelemeleri yapılır ve ilgili kişi konum servislerine izin verdiyse fotoğraf çekiminde hangi tarihte nerede fotoğraf çektiği bilgisine ulaşıla bilinir bu sayede kişinin bulunduğu bölgeler tespit edilinebilinir.

6-) Gsm ağına bağlanan cihazların hepsinin kendine özgü bir imi numarası vardır ayrıca her cihazın kendine özgü bir mac adresi vardır. Virüslü olan kişinin telefon imi ve mac adres bilgileri alınarak ilgili Wifi sağlayıcı kuruluşlara bu adresler bildirilerek bu kişinin o wifi ağ sistemi ve GSM operatörü üzerinden hizmet alıp almadığı tespit edile bilinir. Örnek kişi Kadıköy’de oturuyor ve vapura binerek Beşiktaş’a geçti oradan da Zeytinburnu’na bir kafeye gitti bunu gsm sisteminden veya akıllı telefondaki uygulamalardan tespit edemedik bu durumda mac adresi alınarak ilgili wifi operatörlerine bu adres gönderilerek kişi eğer vapurda wifi ağını kullanarak sisteme giriş yatıysa veya bir yerden wifi bağlantısı aldıysa kişinin o konumda ne kadar zaman geçirdiğine kadar bütün bilgilere ulaşabiliriz .

7-) Kişinin girdiği web sayfalarının loğları çıkartılarak ilgili web sayfa sahibi şirketlere gerekli yazılar sağlanarak kişinin konum bilgilerine de ulaşıla bilinir.

8 -) Yukarıdaki yazdıklarımın en kısa yoldan çözümü Telekom, Vodafone, Türkcell firmalarına gerekli yazılar yazılarak çok hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabiliniz. Örnek bir GSM operatörü  hat kullanıcısının bütün bilgilerine sahiptir. Örnek kişinin hangi uygulamaları telefonuna yüklediğini hangi web sayfasına girdiğini hangi harita konum uygulamasını kullandığını tespit edebilir. Serverlarında bunun log bilgileri mevcuttur daha detaylı bir bilgi ile kişinin hangi saatte hangi uygulamayı kullandığına kadar herşeyi bize sunabilirler. Eğer bunu sunamıyorlarsa alt yapı eksikliğindendir.

9-) Bu yukardaki yazdıklarımda ek olarak bu bilgiler sayesinde kişinin bir taksiye veya bir toplu ulaşım aracına bindiğini tespit etme şansımız vardır bu sayede örneğin bir taksici ile iletişimde olduğunda o taksinin güzergâhına erişmek müşterilerine erişmek çok daha kolay olacaktır.

 

Corona virüsü ve bu tür salgınlara karşı veri analizi bilgi toplama.

Yukarıdaki yazdıklarım hemen devreye alınırsa bu verileri analiz edecek bir yazılım oluşturulursa bu gibi  salgınlar ile tam bir kapsamlı mücadele etmiş olabiliriz bu şekilde sistemi hayata sokmak çok önemli bir durum teşkil eder.

Kısa bir örnek vermek gerekirse bir senaryo hazırlayalım Biyolojik Savaş ve Salgınlarla Mücadele Yazılımı bu yazılım en önemli özelliği ayrıca veriye hızlı ve güvenle ulaşmak için Blockchain Teknolojisi ile yapılması hem şeffaf hem de Dünya ile entegre olabilmesi acısında çok önemlidir.

Bu yazılımı e nabız sistemi ile entegrede edebilir bu sayede hastanın daha önceki sağlık geçmişine çabuk ulaşabiliriz.

Senaryo : Rahatsızlığı olan vaka hastaneye gelir kişinin GSM bilgileri alınır kişiden ziyade kullandığı telefon gerekli bilgiler alınarak telefon şifresi pin şifresi ilgili bilişim ekibine verilir ilgili bilişim ekibi gerekli bilgileri sisteme girer bu dijital bilgiler aynı sistemi kullanan GSM operatörlerine ulaşır ve GSM operatörü gerekli bilgileri sisteme yükleyebilir (Bu sistem kurulmuş hazırlanmış bir sistem olsaydı kişinin GSM numarası alındığı anda bütün bu yukarıdaki yazdıklarımızın sorularımızın hepsine dakikalar içinde sahip olabilirdik.) Sistemin şuanda hazır olmadığı varsayılarak  bu bilgiler manuel veri girişleri ile yapılmak zorundadır. İlgili cevaplar geldikten sonra veriler siteme yüklenerek kişinin irtibatta olduğu kişiler veri altına almış olur. Bu sayede virüsün geçmişi yol haritası ve analizleri yapıla bilinir.

Bu teknolojik biyolojik bir savaşta olabilir o zaman bu savaşı kendi silahı ile teknoloji ile yenmemiz gereklidir. Benim naçizane fikrim budur

Konu ile ilgili çok daha fazla detaylı bilgiyi vermeye her zaman hazır olduğumuzu belirtir, hiçbir karşılık beklemeden ülkemiz adına yapabileceğimiz ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu belirterek Siz değerli devlet büyüklerimize ve sağlık çalışanlarımıza bu mücadelenizde, emeklerinizde muvaffak olmanızı dilerim Saygılarımla

Şu kategoriye gönderildi: Dünya

Bir yanıt yazın