AdaletSusma

Kendinizi ifade edemediğinizi düşünün. Hatta size böyle bir hak bile verilmemiş olsun. Konuşamıyorsunuz, duygularınız var, dışa vuramıyorsunuz. Size yemek verilmediğinde yiyemiyor, su bile içemiyorsunuz.

Üstüne üslük hayatınız zor değilmiş gibi size birçok işkence türü geliştirmiş, bir canlı türü var. İnsan-hayvan ilişkisinden bahsediyoruz. İnsan, kendi türü dışında hiçbir canlıya saygısı olmayan, bencil, merhametsiz, kötü…

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen hayvan katliamlarına bakıldığında bazı insanlar için bu tanımlamayı yapmak hiç de yanlış olmaz. Düşünün. Hayatta tek derdiniz yaşamak için karnınızı doyurmak. Bir canlı türü geliyor ve sizin derdinize derman olmak yerine, bire bin katarak yaşamınızı zorlaştırıyor. Üzerinizde deneyler yapıyor.

Çünkü kendi canı kıymetli! Vuruyor, eziyor, kuyruklarını, bacaklarını kesiyor… Neden mi? Çünkü ondan üstün. Öyle olduğunu düşünüyor. Tek üstün olduğu nokta aslında, sadece kendini ifade edip, düşünebilmek. Yaptığı bir diğer şey de bu yetisini kötülük için kullanmak. İnsan neden kendisine zararı olmayan canlılara işkence eder? Öldürme gereksinimi hisseder ki? Düşünüyoruz, düşünüyoruz, bir cevap bulamıyoruz. Cevabı olduğunu da düşünmüyoruz. Kömür karası kalplerin, masum, günahsız, ter temiz canlıları neden öldürdüğünü, aklımız almıyor.

Üstelik bunu yapabileceği en alçak şekilde yapıyor. Karnını doyurma vaadiyle… Bir köpeği sevdiyseniz, gözlerindeki değişimi, ışıltıyı fark etmişsinizdir. Onu sevdiğiniz için size minnet bile duyar. Sizi korumaya başlar. O bu kadar minnet dolu bir canlı iken siz onu nasıl zehir sürdüğünüz et ile öldürebilirsiniz?

O karnını doyurma sevinci ile etleri yerken, bir köşeye geçip, nasıl keyif ile ölmesini izleyebilirsiniz? Bunları yapabilmek için bir kalbinizin olmaması gerekiyor. Neresinden tutarsanız tutun, hiçbir taraftan haklı bir yanı olmayan bu olayların, yasalar tarafından neden engellenemediğini de soruyoruz. Örneğin, Ankara’da 16 köpeğin katledildiği olay için dün, şüphelilerin tutuklanması yönündeki talebe yönelik ret kararı verildi. Bu bilgiyi buraya koyuyoruz, değerlendirmesini ise sizlere bırakıyoruz. Tarihinin seçim sonrası olarak bildirilen hayvanları koruma yasasının, “caydırıcı yaptırımlar ile birlikte”, daha fazla canlı ölmeden, yürürlüğe girmesi için Adalet Birlik partisi düğmeye bastı…